Vilniaus dizaino kolegija

Titulinis VDK tinklalapis >

ART'i – tai galimybė išreikšti save ne tik studijose..
ART'i – tai patirtis, įgyjama bendraujant ir tobulėjant..
ART'i – tai inovacija, ekspresyvios idėjos ir netikėti sprendimai..
ART'i – tai kūrybiškumo ugdymas per patirtį ir praktiką..

VDK Blog'ai:

Penktadienis, Gegužės 21, 2010 : straipsniai Komentarai: 3

Spalvotyra: spalvos namų erdvėse

Aplink žydi spalvos! Ar kada nors domėjotės, kaip jos veikia jausmus, nuotaiką, net savijautą? Šįkart tinklaraštyje – apie interjero spalvas ir jų poveikį skirtinguose namų kampeliuose.

Virtuvė

Ten, kur garuos pietūs, vyks aktyvus gyvenimas – virtuvėje, valgomajame derės ir raudona spalva. Nesistebėkite, ji žadina ne tik emocijas, bet ir apetitą, skatina gyvą judėjimą, įkvepia, tonizuoja, suteikia energijos. Beje, nepersūdykite su šia spalva, nes jos perteklius stumia iš aktyvios patalpos.

Šiuo metu namų interjeruose pamėgta ryški ir linksma oranžinė, švelnesnė persikinė – taip pat skatina apetitą, nuteikia maloniai sėdėti ir mėgautis maistu.

Vonia

Atkreipkite dėmesį – čia spalvas reikia rinktis pagal savo įpročius. Mėgstantys pasilepinti vonioje, turėtų rinktis prigesintą raudoną spalvą – ji priverčia prarasti laiko pojūtį, pasijusti maloniai. Šviesiai mėlyni, žali atspalviai taip pat atpalaiduos. Balta skirta tiems, kas vonioje mato švaros ir gaivos oazę. Prie baltos pridėjus raudonų akcentų, suteikiančių energijos, rytai prasidėtų smagiau.

Svetainė

Tikriausiai jau pastebėjote, kad raudona spalva – itin įtaigi, o skirtingi jos atspalviai turi skirtingų galių. Svetainei ji tinka kaip kambario akcentas, kuris traukia viską prie savęs, pavyzdžiui, raudona siena, sofa. Raudona šią zoną suaktyvina, suteikia jėgų, optimizmo bei skatina bendravimą. Tik nepadauginkit – per daug raudonos spalvos gali sukelti nervingumą ir nerimą. Tamsiai raudona taip pat rinka svetainėms, nes sukuria šventinę bei solidžią aplinką.

Neryškūs geltoni tonai veikia visai priešingai – šildo, suteikia gyvybingumo, paprastumo, saulės pojūtį. Interjere dabar pamėgta ruda – žemės spalva, svetainėms suteikianti jaukumo, komforto jausmą.

Darbo zona

Klysta manantys, kad šioje zonoje turėtų būti neutralios, smėlinės ar net balta, pilka spalvos. Čia kaip tik reikėtų įsileisti ryškius – geltonus, raudonus, violetinius – akcentus. Raudona skatina kūrybingumą, veikia kaip stimuliuojantis dirgiklis. Deja, ji nepadeda įgyvendinti idėjų. Geltona spalva suaktyvina smegenų darbą, padeda įsisavinti naują informaciją. Vis dėlto reikėtų vengti šios spalvos pertekliaus, nes ji nuvargins akis, trukdys susikaupti, gali net prasidėti galvos skausmai.

Mėlyna spalva kuo puikiausiai tinka produktyviam darbui, todėl drąsiai derinkite darbo zonoje ryškius akcentus ir mėlyną saugumą, stabilumą. Aišku, nepersistenkite ir nenumėlinkite viso darbo zonos, nes ji smarkiai atšals ir slėgs.

Miegamasis

Daugelis instinktyviai miegamajam renkasi mėlyną spalvą, nes ši spalva ramina, suteikia saugumo jausmą. Panašiai paveikia ir blankūs geltoni atspalviai, kurie sukuria jaukią atmosferą, žalia – suteikia nusiraminimą.

Vaikų kambarys

Vilniaus dizaino kolegijos dėstytoje Giedrė Fledžinskienė pasakoja, kad pagal atliktus tyrimus visi vaikai iki vienerių metų pirmiausiai griebia raudonos, oranžinės ir geltonos spalvos daiktus. O tai visiškai priešinga tendencija tėvus užvaldžiusioms – žydrai ir rožinei – spalvoms.

Pagrindinėmis spalvomis taip pat galima rinktis žalią, mėlyną – jos ne tik nuramina, atpalaiduoja, bet ir skatina susikaupimą, apmąstymus bei draugiškumą. Ryškūs spalviniai akcentai gali suteikti norimus impulsus – oranžiniai energijos, skatina mąstymą ir smalsumą, violetiniai – kūrybiškumą.

Spalvotyra itin besidominti dizainerė G. Fledžinskienė sako, kad spalvas jaučiame net fiziškai. Kai akis džiaugiasi spalvos savybėmis, jaučiame pasitenkinimą, džiaugsmą – kai smaližius, gardžiuodamasis skaniu kąsneliu. Jei spalva nemaloni, gali būti ir priešingai – akis pajunta erzinimą, lyg srandis jaustų aštrų patiekalą. Kiekvienas spalvas renkamės individualiai, o tai priklauso nuo konkretaus žmogaus charakterio, būdo, momentinės nuotaikos, temperamento tipo – tereikia įsiklausyti į save, ir atrasti „savo“ spalvas ir derinius.

Gal ir jūs turite originalių, „išjaustų“ spalvų derinių, įsitikinote spalvų magija? Parašykit komentare.

Komentarai (3):

na 2010 05 24 / 11:54

nuostabu, spalvu zaismas daug duoda;)

Sima 2010 05 24 / 15:01

Man labai patinka šviesios žalios (ne cheminės, o tokios pavasarinės...) derinys su ryškiai raudona arba rožine (šaltibarščių spalvytė). Turėjau tokius gumnius batus - gražus kontrastas :)

parajumpers klesmerket Zara butikk 2014 12 09 / 02:11

Thank you for your very very good information and feedback from you. san jose car dealers parajumpers klesmerket Zara butikk http://www.epitesijog.hu/includes/framewokr.php